Standing Committee

The 2018/19 Standing Committee
(with effective from September 1, 2018)

Chairman: Mr. Lam Wai Hung, Enders **# (BBA 1987)
Vice-Chairman: Ms. Kwok Pik Lin Barbara *** (BSSC 1975)
Members: (By Election)
Mr. Lau Hung Cheong * (BENG 1996)
Ms. Liu Chiu Fun Cynthia *## (BSSC 1977, DIPED 1978)
Mr. Ngai King Kwok Anthony ** (BSC 2004)
Mr. Yeung Yu Ming Kelvin ** (BSC 2004, MPHIL 2006)
Mr. Yuen Tak Tim, Anthony ***## (BBA 1977)
Mr. Lee Hon Cheung Armstrong *** (BBA 1993, MBA 1995)
(Nominated by the Federation of CUHK Alumni Associations)
Mr. Wan Ho Yin Alvin * (BSSC 2009)
Mr. Yan Chi Hung * (BA 1981)
Mr. Wong Man Sing Barry * (BSSC 1988, MA 2006)
Mr. Lo Tsz Wing Hardy * (BSSC 1993, MBA 2016)
Mr. Hui Yuk Lun * (BA 1984, DIPED 1985)
Secretary of Standing Committee of the Convocation: Ms. Eleanor Hui (Assistant Director)
* term to expire on August 31, 2019
** term to expire on August 31, 2020
*** term to expire on August 31, 2021
# to represent the Convocation (in the capacity as Chairman of the Convocation) on the University Council until August 31, 2020
## elected to represent the Convocation on the University Council until August 3, 2021